کتاب های تربیتی

آیا شما به عصای موسی در کلاس احتیاج دارید؟

به عنوان یک معلم درخانه نشسته باید اعتراف کنم که روز اول تعطیلی‌ها خیلی خوشحال بودم. ولی فقط برای یک روز خوشحالی ادامه داشت. نه بیشتر. نه به اندازۀ یک هفته یا 15 روز.

اما چاره چیست؟ اتفاقی است که پیش آمده و ناگزیریم با شرایط وفق پیدا کنیم. من برای وفق پیدا کردن، چند برنامه برای خودم تنظیم کردم. اول هر هفته سعی می‌کنم برنامۀ هفتۀ بعدم را بنویسم. برنامه‌ای که دقیق باشد و فضایی نباشد. خوشی‌های کوچکی هم میانش می‌گذارم.

پایۀ ثابت برنامۀ من، خواندن کتاب «فنون مدیریت کلاس‌داری» است. این کتاب را جناب درایکورس با چند نفر دیگر نوشته‌اند اما بیشتر به کتاب درایکرز معروف است.

این کتاب بیشتر شبیه یک معجزه عمل می‌کند. احتمالا خیلی از معلم‌ها براساس تجربه این معجزات را می‌دانند.

اما شاید بتوانم بگویم این کتاب برای من چیزی شبیه عصای موسی است. وقتی راهکارهایش را می‌خوانید و سر کلاس اجرا می‌کنید، انگار دانش‌آموزانتان جادوگران مصری می‌شوند و شیطنت‌هایشان شبیه طناب‌های جادوگران مصر بی‌جان می‌شوند و می‌افتند.

حجم کتاب زیاد است و ترجمۀ فوق‌العاده‌ای هم ندارد. ممکن است برای فهمیدن یک بند، مجبور شوید چند بار آن را بخوانید. من با آرامش می‌خوانم و سعی می‌کنم هر آنچه می‌خوانم در کلاس و مدرسه اجرا کنم.

مثلا یک دانش آموز را انتخاب می‌کنم، دنبال راه حلی مناسب برای برخورد با او می‌گردم، بعد وارد کلاس می‌شوم و سعی می‌کنم فقط همان راه را پیاده کنم. و می‌توانم بگویم یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظه‌های معلمی همان زمانی است که می‌فهمی با یکی از دانش‌آموزانت چگونه باید برخورد کنی تا رابطۀ خوبی میانتان شکل بگیرد.

عکس چند بخش از کتاب را داخل استوری اینستاگرام می‌گذارم.

برای خرید کتاب، به خود انتشارات دانژه مراجعه کنید یا در اینترنت دنبال آن بگردید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *