کتابی که از یک ماجرای پر سوال می‌گوید: سقیفه

می‌خواستم به مناسبت عید غدیر، برنامۀ معرفی کتاب دربارۀ ولایت امیرالمومنین و زندگی نامۀ ایشان بگذارم. قبل از شروع، یکی از دوستان پیام زد، و گفت بیا و کتاب دربارۀ سقیفه معرفی کن.

من هم دیدم چه بهتر از این.

شروع کردم به خواندن کتاب «سقیفه» اثر «علامه عسکری».

  • همان‌ طور که از اسم کتاب پیدا است، کتاب به بررسی جریان سقیفه، از زمان شهادت پیامبر تا زمان فوت عثمان، خلیفۀ سوم می‌پردازد. به عبارتی چگونگی خلیفه شدن ابابکر، و در ادامه نحوۀ برخورد خلیفه‌ها است.
  • کتاب بسیار خوش‌خوان است. 200 صفحه، کلمه‌ای نبود که من معنی آن را متوجه نشوم. بعضی از کتاب‌های تاریخی خسته کننده‌اند، مخصوصا که به بررسی یک جریان از چندین زاویه می‌پردازند، ولی این کتاب، مرا پای خود نگه می‌داشت.
  • سرعت نویسنده با منِ خواننده هماهنگ بود.

البته از حق نگذریم، برای من مهم بود کتاب را به دقت بخوانم.

  • به کتاب فرصت دهید. زود قضاوت نکنید. یادتان باشد ویژگی مردم آن زمان، نفاق بوده است. گول برخی رفتارها را نخورید. هرجا سوال داشتید از فرد مطلع بپرسید. برای مثال یک جا ابوسفیان به حضرت امیر می‌گوید بیا قیام کنیم. و من جا خورده بودم.

البته نویسنده هم به شدت زیرک است. دقیقا جایی که برایم شبهه ایجاد می‌شد ، به دادم می‌رسید و توضیح می‌داد.

  • کتاب مجموعۀ سخنرانی‌های علامه است که به کوشش آقای دشتی جمع‌آوری شده. نوشتن سخنرانی به شدت کار دشواری است. و وقتی از خطیبی چنین کتابی حاصل می‌شود یقین بدانید خطیب فوق‌العاده اهل مطالعه ودقیق بوده است. زیرا بر منبر می‌توان به راحتی با احساسات شنونده بازی کرد و حرف غیردقیق زد.

برای مثال، یکی از نقدهایی که به دکتر شریعتی وارد است، همین مبحث است. سخنرانی‌های ایشان را نمی‌شود پیاده کرد. خواننده به شدت دقیق‌تر از شنونده است و نوشتن بعضی سخنرانی‌ها، سخنران را زیر سوال می‌برد.

  • پی دی اف این کتاب در اینترنت به راحتی پیدا می‌شود. بعضی کلمات متن کمرنگ بود. آن‌طور که من اولِ کتاب دیدم، انتشارات منیر این کتاب را چاپ کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *