خودمان را چه کلاس تابستانه‌ای ثبت‌نام کنیم؟

با شروع شدن تابستان یا فارغ‌التحصیلی دوستانم از دانشگاه، این سوال از من زیاد پرسیده می‌شود:

چه کلاسی برویم؟

این سوال، خیلی سوال کلی‌ای به نظر می‌آید. هر دفعه که می‌خواهم جواب دهم، نمی‌دانم فرد را به چه کلاسی تشویق کنم و اگر چیزی هم نگویم متهم می‌شوم که خودش را گرفته است.

پس هر آنچه که در این دو سال یاد گرفته‌ام، می‌نویسم.

اول از همه باید به این سه سوال جواب دهید:

1-      هدفتان از زندگی چیست.

2-    در زندگی خود، چه تخصصی را انتخاب می‌کنید؟

3-   چه چیزی را تفریح، هنر و یا برنامۀ جانبی خود می‌دانید؟

به این سه سوال خیلی دقیق فکر کنید. حتی برای آن‌ها مدت‌ها زمان صرف کنید. من برای جواب دادن به این سه سوال، 6 ماه تحقیق کردم و حتی یک لحظه از این 6 ماه را اتلاف وقت نمی‌دانم.(البته همه فکر می‌کردند من به علافی مشغولم)

اگر جواب این سه سوال را نمی‌دانید، مراحل زیر را امتحان کنید:

1-      لیست کارهایی که فکر می‌کنید در آن‌ها استعداد و یا علاقه دارید، بنویسید.

2-    لیست دومی هم از کارهایی که بنظرتان مفید می‌آید، تهیه کنید.

3-   از بین اشتراکات این دو لیست، یک لیست سومی با تعیین اولویت‌ بنویسید.( یعنی کدام کار را بیشتر دوست دارید و یا مفیدتر است)

4-    حالا برای امتحان کردن این کارها به خودتان زمان دهید.

مثلا من پارسال تابستان فکر می‌کردم در زمینۀ انیمیشن هم استعداد دارم و هم علاقه.

بهترین کلاس انیمیشن تهران را پیدا کردم و با چندین نفر صحبت کردم. دو دورۀ انیمیشن شرکت کردم و فهمیدم در این زمینه استعداد دارم اما در انیشمین موفق نخواهم شد، چون شرایط کاری آن، با روحیه و توان و آیندۀ من جور نبود.

با همۀ علاقه‌ای که به این زمینه داشتم، و هزینه‌ای که کرده بودم، آن را کنار گذاشتم. همه هم گفتند شکیبا از این شاخه به آن شاخه می‌پرد ولی دید من برای یک سال و دوسال نبود که حرف دیگران تاثیری روی آن داشته باشد.

پس اگر نمی‌دانید از زندگی چه می‌خواهید به سراغ لیست‌هایتان بروید و استعداد و علاقۀ خود را پیدا کنید.

از خودتان بپرسید:

این کار را می‌خواهید به عنوان تخصصتان ادامه ‌دهید یا به عنوان آماتور؟

محیط شرکت‌ها و افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند را می‌پسندید و موافق ارزش‌های شما است یا نه؟ اگر خانوادۀ شما چهارچوب‌های خاصی دارند، حتما در این بخش از آن‌ها کمک بگیرید.

هر چیزی که برایتان مهم است بسنجید. خیلی کارها، اسم و رسم ندارند، از بعضی کارها پول در نمی‌آید. خودتان را در 50 سالگی تصور کنید، از خود 50 ساله‌تان بپرسید که از مسیرش راضی است یا نه؟

این مرحله با همه زمان‌بری‌اش بسیار مرحلۀ مهمی است و من به طور قطع می‌توانم بگویم اکثر ما، به دلیل شرایط تحصیلی و خانوادگی، نمی‌دانیم به چه چیزی علاقمندیم، استعداد ما در چه زمینه‌ای است و چه کاری را دوست داریم انجام دهیم. توصیه می‌کنم درس استعدادیابی سایت متمم را در این بخش بخوانید.

اگر شما می‌دانید از زندگی چه می‌خواهید، و کار و تفننتان مشخص است، سعی کنید جدیدترین دوره‌ها را پیدا کنید. اما قبل ثبت‌نام چندین سوال از خودتان بپرسید:

1-      این دوره را نمی‌توانم اینترنتی بخوانم؟

2-    این مطالب را با مطالعۀ کتاب‌ها به دست نمی‌آورم؟

3-   این دوره چه چیزی به من اضافه می‌کند؟

4-    آیا می‌توانم برای این دوره، به میزان لازم زمان بگذارم و مطالعه کنم؟

5-   آیا این دوره مستقل است یا باید چندین دورۀ دیگر هم برای آن طی کنم؟

این دوره را نمی‌توانم اینترنتی بخوانم؟

امروزه ما با پدیدۀ یوتیوب و گوگل، تقریبا به همۀ اطلاعاتی که می‌خواهیم دسترسی داریم. حقیقتا دوره رفتن شاید برای عدۀ زیادی تنبلی باشد، برای همین هدفتان را به طور شفاف بنویسید.

برای مثال، من دو دورۀ نویسندگی شرکت کرده‌ام. دورۀ اول برای آشنایی با محیط و جمع نویسندگان بود. در این دوره با دنیای عجیبی آشنا شدم، و مرا چندین سال رشد داد. فهمیدم نویسندگان چه شکلی‌اند، چطور زندگی می‌کنند، چطور معاشرت میکنند، چه می‌خوانند، زمان گذاری زندگی آن‌ها چگونه است و من می‌پسندم که یکی از آن‌ها باشم یا نه؟

دورۀ دوم نویسندگی را برای این شرکت کرده‌ام که بتوانم با آدم‌های جدید لینک شوم، هرچند می‌دانم دورۀ قبلی اطلاعات بهتری به من داده و اگر آن را ادامه می‌دادم مفیدتر بود.

آیا می‌توانم برای این دوره، به میزان لازم، زمان بگذارم و مطالعه کنم؟

زمان گذاری بسیار مهم است. یادتان باشد دوره بدون تکلیف، به لعنت خدا نمی‌ارزد. خود من هر بار که در تمرین درسی اهمال کرده‌ام بعدا پشیمان شده‌ام یا چوبش را خورده‌ام. دیگر دانش‌آموز مدرسه‌ای نیستید و باید خودتان دلتان برای خودتان بسوزد.

پس قبل از دوره حساب کنید، حتی از خود مسئول ثبت‌نام بپرسید که برای این درس چقدر باید در خانه مطالعه داشته باشید.

آیا این دوره مستقل است یا باید چندین دورۀ دیگر هم برای آن طی کنم؟

یکی از نکات مهم دیگر این است که بعضی از دوره‌ها دنباله‌دار است. گاهی به شما می‌گویند در یک کارگاه شرکت کنید کافی است. ولی اگر بخواهید کل مطلب دستتان بیاید باید 5 دوره دیگر ثبت‌نام کنید. از افرادی که دوره را شرکت کرده‌اند بپرسید و با اطمینان ثبت‌نام کنید.

من همیشه مبلغ کل دوره را به تعداد ساعت تقسیم می‌کنم تا ببینم به ازای هر ساعت چقدر باید هزینه کنم. بعد از هر دوره هم، مقدار مطلبی که در هر ساعت یاد گرفته‌ام را بررسی می‌کنم و از خودم می‌پرسم:

آیا واقعا به اندازه‌ای که هزینه کرده‌ام، و از آن مهمتر زمان گذاشته‌ام، مطلب یاد گرفته ام یا به هدفم رسیده‌ام؟

نه با خودم و نه با جیب‌ام تعارف ندارم. دورۀ زیاد رفتن هم افتخار نیست. پس حواستان را جمع کنید که روی چه مطلبی سرمایه‌گذاری می‌کنید.

رزومۀ استاد کلاسی که می‌خواهید شرکت کنید را پیدا کنید. سعی کنید در هر فنی، بهترین‌ها را پیدا کنید.

در اینترنت برای یادگیری صد سال شما اطلاعات و دانش ریخته است، اگر می‌خواهید کلاس بروید، جایی را انتخاب کنید که جز فن، از استادش روش، دیدگاه و سبک بیاموزید.

من به شخصه در اکثر دوره‌هایی که می‌روم به دنبال اطلاعات نیستم، سعی می‌کنم بفهمم معلم یا استاد، با این فنی که بلد است، چگونه زندگی می‌کند.

شاید از من بپرسید هزینۀ دوره ها را چگونه می‌پردازی؟

اگر هزینۀ دوره زیاد باشد، با مسئول دوره صحبت می‌کنم و خواهش می‌کنم دوره را برایم قسط بندی کند. اصلا هم خجالت نمی‌کشم.   

در ضمن برنامۀ کلاس هر فصلی را از ماه قبل آن، تنظیم می‌کنم. این کار را مدیون سخت‌گیری مادرم هستم که همیشه خردادماه از من می‌پرسیدند چه برنامه‌ای برای تابستان‌ات چیده‌ای؟

الان هم از اسفند کلاس‌های بهار را ثبت‌نام می‌کنم و برنامۀ تابستان را می‌چینم.

سعی می‌کنم سه هدف اصلی داشته باشم. مثلا برای تابستان :

زبان عربی، افزایش توانایی تسهیلگری، داستان نویسی.

امیدوارم بتوانید برنامه ریزی خوبی برای خودتان داشته باشید.

 

7+

6 دیدگاه برای «خودمان را چه کلاس تابستانه‌ای ثبت‌نام کنیم؟»

  1. شکیبای عزیز. دلم برای نوشتارت تنگ شده بود. عالی بود و کاربردی. ممنونم از به اشتراک گذاری.
    ای کاش این کار رو خیلی زود انجام بدیم وگرنه میبینیم که «ناگهان خیلی زود دیر میشود!!» موفق باشی👌🏻

    0
  2. «من به شخصه در اکثر دوره‌هایی که می‌روم به دنبال اطلاعات نیستم، سعی می‌کنم بفهمم معلم یا استاد، با این فنی که بلد است، چگونه زندگی می‌کند.»
    احسنت، دیدگاه -حداقل به زعم من- خیلی حکیمانه‌ایه؛ واقعا کارهای بزرگی که آدما می‌کنن از نحوه زندگی‌کردنشون سرچشمه میگیره نه از نحوه آموزش یا حتی نحوه انجام همون کار خاص.

    0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *